[FILM] EX MACHINA

Test Turinga – sposób określania zdolności maszyny do posługiwania się językiem naturalnym i pośrednio mającym dowodzić opanowania przez nią umiejętności myślenia w sposób podobny do ludzkiego. W 1950 roku Alan Turing zaproponował ten test w ramach badań nad stworzeniem sztucznej inteligencji – zamianę pełnego emocji i w jego pojęciu bezsensownego pytania "Czy maszyny myślą?" na pytanie lepiej zdefiniowane. [źródło]

Film rozpoczyna się sceną w dużej firmie. Główny bohater otwiera maila z informacją o nagrodzie głównej w konkursie... Leci na tydzień do posiadłości szefa, której serce - centrum badawcze - znajduje się pośrodku niczego. Wnętrze jest imponujące, bardzo minimalistyczne - zresztą jak cały ten film. Już na samym początku odniosłam wrażenie, że Nathan - szef Caleba - jest samotnikiem z małym problemem z alkoholem. Przy wejściu nasz zwycięzca dostał kartę, która w budynku otwiera tylko niektóre drzwi. Dodatkowo jest poproszony o podpisanie dokumentów dotyczących poufności, by dowiedzieć się, czym zajmuje się jego szef. Okazuje się, że chodzi o test Turinga. A Caleb ma go przeprowadzić na Avie. 


Kim ona jest? Jak pewnie się domyślacie, androidem/maszyną/obiektem badań. Caleb jest nią zafascynowany już od pierwszego spotkania. Test Turinga zakłada, że nie widzi się maszyny, jednak tutaj poszli o krok dalej. Mężczyzna widzi, że jest to robot, jednak dalej może się zastanawiać, czy ma świadomość. Dodatkowo ma możliwość obserwowania jej poza spotkaniami w cztery oczy. Ava chce się zaprzyjaźnić z Calebem. Przeszkadza jej, że ich rozmowy są jednostronne. On zadaje pytania, ona odpowiada... Więc chce zacząć dowiadywać się czegoś o nim. Podczas oglądania zastanawiało mnie, czy Ava nie mówi po prostu tego, co powinni ludzie i jaki będzie wynik testu. Okazuje się, że to ona odcina zasilanie, ponieważ chce zobaczyć mężczyzna się zachowuje, gdy nikt ich nie widzi. Ciekawe jest to, że wszystkie drzwi zostają zamknięte na czas odcięcia zasilania, przez co przez chwilę pomyślałam, że to centrum badawcze wcale nie jest tak bezpieczne, jak się wydaje... Przynajmniej dla osób wewnątrz niego. Wiecie, na zewnątrz wygląda jak bardzo nowoczesny bunkier. 

Caleba zachwyciła Ava i nie ukrywam, że mam takie same odczucia. Nie potrafię powiedzieć, czy to przez Vikander i jej genialną grę aktorską, czy przez to, jak ogólnie android jest zbudowany oraz pokazany... To piękne i jednocześnie przerażające. Zachwyciła mnie dbałość o każdy detal, wspomniany wcześniej minimalizm... Warto wspomnieć również o krajobrazach zapierających dech w piersiach, a idealnie dobrana, budująca napięcie muzyka dopina wszystko na ostatni guzik. Reżyser przedstawił nam siedem sesji z Avą, jednak czy to wystarczy by ocenić, czy ma świadomość? Co Nathan zrobi z maszyną, gdy obleje test? Jakie byłoby pierwsze miejsce, do którego chciałaby pójść Ava? Jak się rozwinie sytuacja między maszyną a Calebem? Czy tylko ja odniosłam wrażenie, że Ex Machina jest pewnego rodzaju ostrzeżeniem przed coraz to bardziej rozwijającą się technologią?
EX MACHINA | REŻ. ALEX GARLAND | AKTORZY: D. GLEESON, O. ISAAC, A. VIKANDER | 9/10

Photobucket  Photobucket  Photobucket  Photobucket  Photobucket

Komentarze

Popularne posty